Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Ryby > Chov ryb doma

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.24.10 (?)
28.3.2013 19:15

Já je používám k odchovu ryb od plůdku až po dospělé ryby. Mam propojených 10 nádrží a na konci mam nádrž o objemu 18m3

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
u nas kedysi nasadzali granulacov do strkovi..., host, 10.1.2019
Dobrý den, zajímá mě ta filtrace svařená z p..., host, 23.9.2018
Dobrý den, u té IBC za 1000Kč bych byl hodně..., host, 7.4.2017
Zdravím, doporučuji si pořídit pH metr, i za..., host, 27.11.2016
Pořídi jsem si duháče do betonové nadrže vyl..., host, 27.11.2016

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.24.10 (?)
11.1.2013 22:42, počet návštěv: 219144
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Ahoj, lidi. Udělal jsem si nádrž na chov ryb a pěstování rostlin. Je to vymakaná a spoustu let odskoušená metoda. Ve spodní části chovám ryby a v horní mám ve speciální směsi rostliny. Vodu do horní nádrže mi neustále honí čerpadlo o 30W. Rybí trus mi hnojí rostliny a rostliny mi čistí vodu a udržují Ph vyvážené. Vejde se i na balkón. Spodní část na ryby má 700l a horní 300l. Ryby zde mohou být celoročně. Výborná věc.

Obrázky:
Nádrž k přechovávání a chovu ryb
Nádrž k přechovávání a chovu ryb
Připojit reakci   

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.24.10 (?)
11.1.2013 22:47
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)
A i takhle to jde propojit
Obrázky:

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.159.73 (?)
19.2.2013 18:34

Dobrý den, jaké ryby v těchto nádržích lze chovat? Díky Standa

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.24.10 (?)
5.3.2013 23:51

Já tam mám kapry, amury, plotice, perlíny atd. Kamarád tam má jesetery.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.215.77 (?)
20.3.2013 17:13

Prosím o bližší popis.Jak ryby rychle vyrostou (pstruh).Jaká teplota vody atd.

Připojit reakci

Chov ryb doma

Vlada 9145 (1) - xxx.xxx.36.6 (?)
20.11.2014 18:45

Prosím Vás poradte mi někdo jak chovat ryby v nádrži co vše potřebuji a hlavně jaké ryby? Nejraději bych zkusil kaprovité. Děkuji předem za odpoveď. Vlada.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.79.166 (?)
23.3.2013 9:20

nějaký odkaz (i cizojazyčný) nebo bližší popis by nebyl? 

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.39.247 (?)
26.3.2013 13:47

odpovím si sám - THE IBC OF AQUAPONICS

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.24.10 (?)
28.3.2013 19:15

Já je používám k odchovu ryb od plůdku až po dospělé ryby. Mam propojených 10 nádrží a na konci mam nádrž o objemu 18m3

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.138.181 (?)
18.5.2013 13:30

Dobrý den, když si zadáte do googlu slovo : aquaponie, tak Vám to vyhledá spoustu odkazů! (i v českém jazyce :-)) 

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.123.41 (?)
31.12.2014 11:14

Kolik pstruhů, nebo i jiných druhů ryb se dá chovat v takové nádrži, máte někdo s takovým chovem skušenosti? Mám prázdné sklepy s teplotou 15 stupnu i v zime, dost mě takovýto způsob chovu láká, budu rád za každou odpověď, děkuji

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
24.6.2015 7:29

A nebo proč si nekoupíte IBC barel a neuříznete si ho sami?

Ryby v IBC chovám, ale tak jak je to tu, řešené je úplně k ničemu.
Odříznutím vršku připravujete ryby o životní prostor. Mnohem lepší je v nádrži vyříznou jen otvor a pro kytky si sehnat něco jiného.

A to se nerozepisuju ani o udržení čistoty vody. Na 1000l nádrž mám dalších 500l ve filtracích abych byl schopen udržet vodu v rozumné čistotě.
Voda od ryb rovnou k rostlinám nefunguje, to už mám vyzkoušené.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
24.6.2015 7:32

Jo a jinak IBC se dá sehnat za 1000 Kč, čerpadlo stačí v klidu 20W resun king 2 za 500. Pak stačí jen trubky, hadice a nějaké dřevo. Do 2 tis se musíte v klidu vejít.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.208.63 (?)
13.11.2015 18:35

Tak sem dej fotku :D   IBC za 1000 umí sehnat každej, ale zapoměl jsi napsat že je to od chemikálií atd. IBC od sirupu nebo od jiné nezávadné látky stojí minimálně 2500. bakterie taky stojí 400 atd :D

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
7.3.2016 11:57

Dá se sehnat levněji, jen člověk musí chtít a hlídat si inzeráty.

Jak sem psal. Tenhle systém je k ničemu. Bez lepší filtrace se ta horní nádrž zachvilku ucpe výkalama s dalším bordelem a pokud se nevyčistí, tak už pak jen dokola neustále špiní nově dodanou vodu a celá nádrž jde do háje.
Bavím se samozřejmě o intenzivním chovu, kde je v této nádrži 30-40 ryb velikosti pstruha.
Dále pak to vůbec není jen o pH, ale i o obsahu dusíkatých látek. Zde je opět nedostatečná velikost části pro rostliny, které nedokáží v tom množství účinně tyto látky odbourávat.

Mám tuto nádrž již pár let, a pořád ještě tento systém ladím, než přejdu na větší nádrž.
V nádrži mám cca 900L vody + dalších 500L ve filtrech a části pro rostliny. Čerpadlo stačí 20W, ale co nestačí je okysličování jen cákáním vody při čerpání. Ještě je nutné nuceně vzduchovat.
Dále třeba při chovů pstruhů už může být v létě problém s teplotou. Krádkodobě max 20°C, dlouhodobě je problémová teplota už 17-18°C. Takže je nutné chladit.
Problémů v tomto chovu je celá řada, tak se nesnažte nikomu namluvit, že si od vás koupí předraženou rozřízlou nádrž a bude z něj velko pěstitel a velko zahradník.

Samozřejmě se tu pořád bavím o intenzivním chovu, kvůli kterému má cenu toto vše podstupovat. Aby mi vnádrži plavalo 10-15 ryb, to fakt nemá cenu s tím vůbec ztrácet čas.

Připojit reakci

Chov ryb doma

bazzara (1) - xxx.xxx.40.6 (?)
17.3.2016 18:53

Dobrý den,

a kdybych chtěl těch 10-20 pstruhů tak se to doma nějak dá? Ještě než jsem si o tom začal číst tak jsem myslel, že si nasadím pár rybek do nádrže s trvalým přítokem z potoka. Ty se mi tam budou i někdy třít a já si jednou za čas (měsíc nebo dva) vytáhnu rybku na gril.

Všichni píšou že se to nevyplatí, ale když by to bylo bez elektřiny a jen bych je krmil (krmení máme na statku hromadu). Nevím co by se mi na tom nevyplatilo..

jenže jsem po troše hledání zjistil, že chov pstruhů se dělá jedině tak že si koupím násadu ta mi vyroste já ji potom spotřebuju a pak prostě koupím další. Je to tak nebo se pletu a dá se mít pár rybek které se budou samy přirozeně množit?

Děkuji za rady a zkušenosti

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.130.27 (?)
1.4.2016 3:58
Zdravím, malé pstruhy sežerou větší pstruzi, proto se mění celá osádka, když pstruzi urostou, schytají se do jednoho a nasadí mladí.Jedině můžu doporučit líny, sami se i vytřou a můžete mít starší jedince s mladšími a snesou i vodu méně bohatou na kyslík, ale raději teplejěí než studenější.Záleží na velikosti nádrže, můžete si napustit podle velikostí, aby dravci nesežrali zbytek třeba amury, kapry,pstruhy, líny a postupně co uroste vychytat, ale pokud tam budou dravci, nemůžete dát další násadu.
Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.95.10 (?)
1.4.2016 16:10
prosim vas chtel bych zkusit taky chov ryb a chtel bych se zeptat jakou mam koupit filtraci k 1t litrove nadrzi cistiku kupovat nechci protoze vim ze dostatecne dobra a vykona filtrace ji nahradi a dokonce tak ze nemusim ani menit vodu jenze takove fitrace stoji kolem 50tisic az pres hranici maj takovej prutok ze nepotrebuji ani nic na kyslik chtel bych se zeptat zda nevite o levneji variante
Připojit reakci

Chov ryb doma

tatnda (62) - xxx.xxx.114.253 (?)
2.4.2016 21:48

1t je jeden tisíc litrů? jestli jo tak jaké ryby a kolik kusů.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.95.10 (?)
9.4.2016 12:24
me jde o to ze pokud si chcu chovat treba pstruha tak pokud nechci cisticku tak musim mit biologickou filtraci jenze ty stojej kolem 80 tisic tak se ptam jestly neni lepsi koupit nejakou mensi cov vim ze piskovka je blbost protoze oproti biologicke se nevyhnu caste udrzbe
Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.216.89 (?)
19.4.2016 9:28

Pstruhy chovám úspěšně už čtvrtým rokem. Jezírko 25-30m3 a hloubka (největší) cca 2,2m... to kvůli letním vedrům, kdy se voda ohřeje, tak aby se měli kam schovat. Začínal jsem se 30ks, pak dalších 50, no a letos jich mám asi 120ks! Z toho 20ks generačních 40-50cm (za rok zkusím umělý výtěr v domácích podmínkách!). Filtraci jsem si koupil tlakovou s UV (na 30m3) za 25tis. (tenkrát jsem o chovu pstruha neuvažoval) a brzy nestíhala, tak jsem dokoupil další průtokovou (36m3) za 7,5tis. a už to zvládnout jde (čistím 1x za dva týdny, v létě i 2x do týdne)... Nicméně do budoucna se chystám si udělat filtraci vlastní - několik sudů za sebou s filtračními médii (cena takové domácí filtrace bude mizivá - oproti mnou zakoupených hotovek za pomalu 35tis.)...a účinnost (i čištění) bude několikanásobně lepší, než ty dvě hotové filtrace co mám...!Koukněte se tady na fóru... náčrtů a rad, jak si udělat levnou domácí filtraci je mnoho...!

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.114.253 (?)
23.4.2016 13:21

Jaký máte přítok vody, jen z filtrace? A přikysličujete motorkem nebo stačí čůrček z filtrů? Ve vedrech jste měl teplotu jakou? Díky.

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.4.2016 8:29

Přítok nemám. Pouze cirkuluji vodu z jezírka. Mám ještě okysličovací motorek (tuším že Oase Oxy 1000l/h). Okysličuji ve dvou místech a samozřejmě ještě kaskádu a jelikož mám čerpadlo 15000l/h (reálně-10m3/h), tak to je i pěknej šupec a pstoužkům se v takovém proudu líbí. Před kaskádou mám tu průtokovou filtraci a při vstupu do ní má hadice takový náhubek, který prokysličuje velice dobře vodu i ve filtraci. Normální léta teplota u hladiny do 20-22°C, v hloubce 2m tak kolem 18°C... Při loňských vedrech (to byly ty 40°C několik týdnů) jsem měl u hladiny 28°C a dole 22-24°C. Při teplotách vody do 20-22°C pstruhy normálně krmím... při teplotách nad 22°C pstruha nekrmím vůbec! Pstruh tolik v horku potravu nepřijímá a hlavně spotřebuje velmi mnoho kyslíku ve vodě!!! Ještě jsem provedl zastínění plachtou přes 60% jezírka, při vedrech. A úhyn byl "pouze" cca 5 ks. Což byl úspěch, protože v okolí vychcípala většina chovných rybníků a něco i v řekách (jsem z jižních čech)! Proto nejsem zastáncem názoru, že pstruh duhový umírá při teplotách nad 20-25°C (čtu to pořád někde). Při dodoržování několika "základních" pravidel (hlubší nádrž - alespoň 2m, nekrmit za vysokých teplot, vzduchovat, zastínit atd...) mi pstruh duhový přežil i ve vysokých teplotách né několik dnů, ale i týdnů!!!

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.4.2016 8:34

Ještě sem hodím dvě videa. První je rozpracovaná kaskáda (to jsem dělal před dvěma lety) a druhé je krmení malých pstroužků.

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.4.2016 10:49

No Mirku krásná práce a díky za reakci. Ještě kdyby šlo celkový pohled na jezírko, jak to máš osázené a velké a tak. Musím poštudovat čerpadla, výkony a pak zase budu otravovat.Uvažuji totiž o dvou čerpadlech, jedno by jelo pořád a staralo se o filtraci, prokysličení a druhé na noční proud a to by bylo to samé přes druhý filtr a kaskáda. Používáš zeolit? Myslíš že by mělo smysl ho dát do kaskády nebo spíše do filtru, že v kaskádě by nic neusazoval a byl by čištěn proudem?Díky.

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.4.2016 13:49

Díky. Má to zhruba 25-30m3, různé tvary a hloubky... s tím, že se jednalo o první jezírko svépomocí tak samozřejmě i spoustu chyb při realizaci! :-) Rostliny - 1x stulík a 3x leknín, ale ty tam nejsou jen pro okrasu, když se rozrostou tak zabírají tak 45% vodní hladiny a zabraňují přehřívání vodní hladiny což je také důležité! No a pak už jen pár rostlinek na okrasu - stulík, orobinec, šípatky a nějaké vodní trávy. Dnes bych spoustu věcí ale dělal jinak nebo lépe (ale s tím má problém asi každý jezírkář). Obě filtrace mám osazeny filtračními houbami. A do té průtočné u kaskády dávám do pytle na filt. materiály asi 5kg zeolitu, ale to je jen pro dobrý pocit, aby fungoval tak jak má (tedy aby stíhal mé jezírko) museli by ho být desítky litrů.. dovedu si představit nějakej menší soudek 50-100l naplněný zeolitem! To už by mohlo fungovat.

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.4.2016 14:41

Zdravím, tak piš, co tě napadne, že bys udělal líp, ať se vyvaruji... Mám opět dotazy, v době horka okysličuješ ze dna nebo třeba v metru, aby se voda nemíchala rychle s tou teplou? Tak to doporučují i v mrazech, aby studená voda z pod ledu nešla až na dno. Používáš oba filtry, cos uváděl současně? Používáš lampu celoročně nebo jen podle potřeby. A generační pstruhy máš v nádrži s malýma? To jsou asi už vyloženě zvyklí na granule, když nejdou po malých.Díky a doufám, že na dlouho nebudu otravovat :D

Připojit reakci

Chov ryb doma

28.4.2016 12:17

No asi největší chybu jsem udělal při stavbě jezírka, špatně vyřešené okraje a to tak, že mi kouká fólie nad vodou... měl jsem tam udělat takový "okop", aby se dala fólie zamaskovat (např kameny, placáky atd.). Takhle zbytečně zkracuji životnost fólie, když je nechráněná. No a jako druhou (menší) chybu si vyčítám, že jsem kopal jen do dvou metrů a né více. Tenkrát mi to "bohatě" stačilo, ale jelikož jsem mohl kopat hlouběji a neudělal to, tak to si teď vyčítám no. Vzduchovací kameny mám v létě umístěny na "prstenci - odskoku" v hloubce 1m, tam mám v koších vysázeny ty stulíky a lekníny. Takže nemíchají vodu v nejhlubší části (to je prohlubeň tak 3*3m s hloubkou 2 až 2,2m). A naopak v zimě používám pouze jeden vzduchovací kámen a ještě ho přetáhnu do mělčiny, aby vodu nemíchal už vůbec! Zapojení filtrací je takovéto - ČERPADLO 15m3/h (není na dně prohlubně/jezírka, ale na tom prstenci s 1m hloubky - z důvodu, aby byla v prohlubni voda co nejchladnější a nepromíchávala se) - TLAKOVÁ FILTRACE pro 30m3 s UV 55W (ta byla první a nestačila) - PRŮTOKOVÁ FILTRACE pro 36m3 (předloni koupená a vše OK) - a pak už jen přepadem do KASKÁDY. UV zapínám jen dle potřeby (např. když se zakalý voda řasou - párkrát v létě a na podzim). Ke pstruhům - přesně jak píšeš... dokuď mají granule, tak je nic jiného nezajímá (v tomhle jsou blbý jako tágo). Loni se mi vytřeli karásci a já se těšil jak je budou chodit lovit do mělčiny... no skončilo to tak, že se musím zbavit asi 50-60 karásků až budu dělat za rok výlov! :-) Ale letos jsem na ně připravenej! Nasadil jsem tam v zimě dva okounky (10cm malé, aby nežrali násadu pstruhů) a ti se právě v mělčině pohybují, takže letošní potěr určitě vychytají!

Připojit reakci

Chov ryb doma

29.4.2016 9:45
Díky moc za cenné informace
Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.222.17 (?)
29.4.2016 18:56

Nemáš vůbec za co děkovat. Je třeba vydržet, experimentovat a člověka to bude bavit a užívat si to... ;-)

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.95.10 (?)
28.4.2016 22:20
tak ja nevi ale v hloubce 2 metru se nikdo pred vedren neschova clovek musi doplnovat studenou vodu v zime teplou casto cistite to je ta ekomicka blbost ktera odpada mate stalou teplotu a vodu ani jednou za rok nemenim
Připojit reakci

Chov ryb doma

1.5.2016 19:17

Jezírko mám už pátým rokem, hloubka 2,2m. Žádnou studenou vodu v létě nemusím dolévat a to dokonce ani loni při těch tropických týdnech (40°C+). V zimě žádnou teplou vodu nepřidávám (proč proboha?), jezírko je prostě normálně pod ledem (2-3měsíce) a pouze vzduchuji v mělčině. Vodu měním jen jednou za 3roky co dělám výlov a čistím u toho i jezírko. Žádná ekonomická blbost to není a "domácí" chov mě prostě baví a i se vyplatí! Nároky na provoz jezírka jsou srovnatelné s nároky na jezírko okrasné např. s koi kapry...!

Připojit reakci

Chov ryb doma

4.5.2016 9:52

Pro doložení mého tvrzení, že domácí chov pstruhů lze úspěšně praktikovat i v jezírku, přikládám foto mých pstruhů ze zahradního jezírka. Jedná se o loňi nasazené pstruhy (násada měla 6-9cm). A za ten rok jsem je vykrmil ke 40cm a to bez větších potíží. Takže se to nebojte vyzkoušet. 

Obrázky:
Pstruh 40cm
Pstruh 40cm
Připojit reakci

Chov ryb doma

4.5.2016 9:53

Druhé foto.

Obrázky:
Pstruh z jezírka
Pstruh z jezírka
Připojit reakci

Chov ryb doma

5.5.2016 12:04
pěkné, za půl roku z pěti cm na 30 cm jde uchovat, to je asi granulkama? Krmíte někdo jen rybkama a zak jak dlouho urostou na rybkách?
Připojit reakci

Chov ryb doma

5.5.2016 14:22

Přesně jak píšete. Jedná se o kvalitní Dánské granule (ty nejběžnější - ať nedělám reklamu). S krmením rybkama bohužel nemám (ani mé okolí) zkušenosti. Ale jak si pstruh navykne na granule, tak nemá o nic jiného - živého zájem! Čekal jsem, že mi pochytají potěr karase, ale ošklivě jsem se spletl a desítky malých loňských karásků vesele plave dál! Muselo by se jednat o hlavní krmivo, namísto ganulí, jinak o to asi nezavadí! Teda lespoň ti moji hošani.

Připojit reakci

Chov ryb doma

5.5.2016 21:51

Jak silnou filtraci používáte?Má smysl za tři hodiny přečerpat objem vody v jezírku nebo je to zbytečně rychle?

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.32.181 (?)
5.5.2016 22:12
jenze sou tu jenze jezirko v zime zamrza a pri hloubce 2 metru to musi promrznot cele zrovna pstruh je velmi haklivej na velke zmeny teplot a ze se pri 40stupnech v lete neuvari bych taky neveril pstruh v jezirku trpi kdyz toto vsechno dame bokem je tu hlavni problem a to kvalita vody kazdej kdo ma bazen vi ze driv nebo pozdeji bez patricne chemie ci vymene vody vam voda zezelena v jezirku zvlaste v lete se casto cisti to vse v nadrzich s biologickou filtraci odpada proto ta ekonomicka blbost nemusim vam take zduraznovat rozdil mezi masem a kvalitnim masem
Připojit reakci

Chov ryb doma

5.5.2016 22:50
2 metry promrzne?Tak 20cm zmrzne.U dna voda 4-6st. V létě má voda tak 26 max, když jsou vedra. Maso z granulí není moc kvalitní oproti přírodnímu chovu, to je jasná věc.Záleží ale hodně na druhu granulí a jaký mají ryby pohyb, jestli jsou v proudu nebo jen v klidné vodě, vliv na svalovinu.
Připojit reakci

Chov ryb doma

6.5.2016 8:31

Ti pstruzi z fotek jsou právě z loňského tropického léta a jak je vidět, tak to přežili a daří se jim dobře! S člověkem co si i po doložení fotek a videí stále myslí-nevěří, že lze chovat pstruha v jezírku, se nemám o čem dál bavit! A s osobou (chovatelem ryb?!) co tvrdí, že 2 metry vody promrznou, už tuplem ne, to je fyzika ze základní školy! Co je to "kvalitní přírodní chov"? Je vám doufám jasné, že v drtivé většině pstruhařství u nás a v zahraničí se krmí pstružíma granulema a to dokonce i po celý cyklus pstruha (od plůdku - granule/peletky 0,4mm, intenzivní výkrm pstruha - 4-6mm až po generační rybu 8mm). Nebo jakou máte představu pod pojmem "přírodní chov"? Ona ta fráze se jaksi vylučuje navzájem - příroda a chov (v zajetí)! Jestli jste to myslel tak, že bude vždycky lepší pstruh z nějaké čisté pstruhové říčky v přírodě, než komerční duhák ze sádek, tak to máte pravdu a s tím souhlasím.

Připojit reakci

Chov ryb doma

6.5.2016 10:04

Ten přírodní chov jsem psal já, o příspěvek níže. Přírodní chov je chov v přírodě, přírodní pstruh, živící se tím, co je ve vodě, potěr,pulci, larvy,mouchy... Ale diskuze je o duhákovi nebo sivenovi, žijící v umělých odchovech v jezírkách, potočák by neměl šanci bez trvalého přísunu studené vody. Zvažuji chov pstruha, tak se zapojuji do debaty... jinak já problém s vašimi názory nemám, naopak souhlasím, mám tři známé, co chovou pstruhy uměle, dokonce jeden je i vytírá.

Připojit reakci

Chov ryb doma

6.5.2016 12:53

Prvních pár vět mého příspěvku směrovalo ke "kolegovi" co tvrdil, že promrzne jezírko s hloubkou 2m a že mi nevěří, že pstruzi přežili to tropické léto (už se spolu dohadujeme pár týdnů - i v jiném článku diskuze). A zbytek vám. Zmastil jsem to nešikovně do jedné reakce, omlouvám se. Tak tenhle "přírodní chov" jsem, abych byl upřímný, nikde neviděl a ani o něm neslyšel. Respektive neznám žádného chovatele, který by to takto provozoval. Pstruh v přírodě roste velmi ale velmi pomalu (ve třetím roce má teprve kolem 25cm a to hodně záleží na úživnosti vody) a nedovedu si představit chovatele, kterému se "vyplatí" čekat na pstruha 3-4 roky než mu doroste do tržní velikosti (čti jedlé) jen z přirozené potravy! Abych byl upřímný, tak ani já bych na něj v jezírku nechtěl čekat takovou dobu a to ikdyž je mám jen pro vlastní potřebu a "nikam nespěchám". To pak není chovatel v pravém slova smyslu, ale spíš majitel rybníčku se pstruhy nemyslíte? A když by se tímhle způsobem chtěl člověk dokonce živit, tak to už by byl v dnešní době dávno asi na dlažbě. Přitom je to škoda a je jasné, že by člověk konzumoval raději pstruha z přírody, ale bohužel je jiná doba a jsou vyšlechtěné linie pstruha duhového, které se do tržní velikosti (25-30cm) dostanou už i za 3 měsíce! Takže tomu nelze bohužel nijak konkurovat. A to nemluvím o ceně, která by u toho "přírodního" nebyla už vůbec konkurenceschopná z důvodu několikaletých "prostojů" před dosažením prodejní velikosti. Kdybych měl např. někde v horách přírodní jezero - rybníček - část potoku nebo řeky se pstruhama co nekrmím (nestarám se o ně), tak bych se nazýval maximálně majitelem, nikoliv chovatelem.

Připojit reakci

Chov ryb doma

6.5.2016 14:55
Taky jsem to nenapsal šikovně, nemyslel jsem chovatele jako takového, ale rybáře, kteří napustí do řek a potoků plůdek a nechají pstroužky napospas přírodě.
Připojit reakci

Chov ryb doma

6.5.2016 17:37

Tomu už rozumím a souhlasím s vámi, že takový pstroužek bude z přírody nejlepší! Ale i jako rybář vás trochu zklamu, protože i do těch revírů a sportovních revírů se buhužel sypou tržní pstruzi "granuláči" ze sádek! Rybářský tlak je totiž obrovský a uspokojit (čti vzít si od vody pstruha) rybáře lze pouze vysazováním granulových "tupých" duháků! Jinak by tam neplavalo pomalu nic... a chytit krásného a velkého českého potočáka je už bohužel rarita! Ale to je diskuze na dlouho a hlavně jiné téma...

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
30.5.2016 11:50

Zdravím,

něco z mejch zkušeností. krmím granulema a když povyrostou, tak jim dávám přiměřeně velké střevle potoční. Normálně je nalovím v rybníku, týden nechám ve sklepě v sudu a když je vše v pořádku, tak přikrmuju.
Někdy i přikrmuju moučnejma červama. Nezdá se mi, že pstruh zvyklej na granule by neměl zájem o živé krmivo. Spíš naopak, jak začnu krmit živejma, tak je granule zajímaj míň.

A k tomu úhynu při 22°C a víc. Ono to není tak, že by mu selhal organismus, ale spíš uhynou kvůli nedostatku kyslíku. Takže když jsou takové vedra a není možnost dochladit, tak aspoň pořádně vzduchovat.
Já mám chlazení udělané z klasické nástěnné klimatizace a uchladím IBC nádrž vystavenou slunečnímu svitu v pohodě stále pod 17°C.
Ale je fakt, že mám ostrovní solární elektrárnu (tj. žádné dotace ani prodej elekřiny do sítě) a denní spotřeba je tak kolem 5 až 10kwh. Pro odběratele čezu by to byla ekonomická sebevražda.
Co jsem vypozoroval, tak prvnotním přiznakem nedostatku kyslíku jsou nateklé žábry tak, že pstruh ani nedokáže zavřít skřle a začínají se držet spíše při hladině.

Ten kdo chce, tak rozhodně pořádnou filtraci biologickou, ale nekupovat. To jsou vyhozené peníze. Buď postavit ze sudů, nebo si koupit horkovzdušnou pistol a svařit. Sváření plastů není zas až tak těžké. Návodů je na netu docela mraky.

Hluboké jezírko je taky můj cíl. Teď musím chov na pozdim vždy zlikvidovat, jinak by mi to zamrzlo.
A navíc čím větší, tím stabilnější prostředí a paradoxně jednodušší na údržbu.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
30.5.2016 12:36

A než přejdu na vyšší, tak bych měl i docela dosta na chovatele co má to dvoumetrové jezírko.
Psal si, že vodu bereš z cca 1 metrové hloubky a vůbec jí neměniš. Jak je to z výkalama pstruhů v té hluboké části. To se stihne rozkládat aniž by se to tam hromadilo ve velkých vrstvách?
Co to teď mám, tak vodu beru z nejhlubšího místa a prvně to ženu přes sedimentační filtr, kde si tenhle bordel sedá a pak ho vypouštím do odpadu. Za den tam těch 40 kousků toho stihne nakadit docela dost.
Tak by mě zajímalo co těch 120ks v jezírku.

Díky

Připojit reakci

Chov ryb doma

30.5.2016 13:09

Zdravím.

Cca 2 roky jsem bral vodu ze dna a vše bylo ok dokuď (loni) nepřišly ty tropický vedra. Poté měli právě pstroužci problém s vysokou teplotou (v celém promíchávaném jezírku byla totožná teplota) a pár mi jich uhynulo! Ještě loni jsem čerpadlo umístil o stupeň výše a světe div se, ale zatímco teplota u hladiny měla kolem 25°C, tak právě dole (v té nejhlubší části) měla i o 2-3°C méně a úhyn se zastavil a pstruzi trávili dost času v této chladnější části... pstruhy jsem ve vedrech nekrmil (spotřebují tak mnoho kyslíku)! Díky tomuto kroku ovšem počítám s tím, že ho budu muset jednou za 2-3roky kompletně vypouštět a čistit! Ale zatím (díkybohu) nemám s nějakým abnormálním množstvím sedimentu problém, ryby to dokáží celkem slušně zvířit a to nepočítám, že na dně mám 4ks lína, který se v tom vrtá a zjevně mu nic nechybí (jsou tam 3 roky a z původních 20-25cm mají ke čtyřícítce)!

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
30.5.2016 13:30

To rád slyším, že je to v pohodě. Co mě tak napadá, tak by třeba nebylo špatné jednou za čas ten bordel ze spodu odsát pomocí nějaké trubky s čerpadélkem. Když by bylo chladněji, tak by to dočasné promíchání vody vadit nemuselo.
Nějak mě to navnadilo. Nejspíš se do toho příští rok pustím.

Připojit reakci

Chov ryb doma

30.5.2016 14:26

Naprosto souhlasím! Když by bylo chladněji (jaro, podzim), tak by se to dalo v pohodě odsát např. kalovkou, nebo jezírkovým vysavačem... určitě lepší než nic! Ale jak už jsem se zmiňoval někde v předchozích příspěvcích... kdybych tenkrát neudělal chybu v kopání (kopal jsem jen do 2,2m - o pstruzích jsem ani ve snu neuvažoval!), tak jsem mohl mít větší hloubku a tím pádem i chladnější jezírko! Mám digitální teploměr se dvěma čidly a je až s podivem jak dokáže teplota různě kolísat... a to ať už z hloubkou jezírka, spodními proudy, nebo tišinami atd... Takže jsem i různě přemisťoval vzduchovací kameny tak, aby zbytečně nečeřili vodu tam, kde nemají! Trvalo to týdny, než jsem to celé zmapoval a upravil...!

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.0.57 (?)
30.5.2016 14:33

A kolik bys vykopal?  2,5 nebo až 3metry? Nešlo by sem dát celkovej pohled na jezírko?

Připojit reakci

Chov ryb doma

30.5.2016 20:50
Zdravím, já zatím kopu a jezírko má něco kolem 2-2,2 metru na hloubku a v nejhlubším místě asi 2,5 metru, takový lavor místo gule.Pokud můžete kopat do hloubky, tak kopejte, co vleze.Plytké vody jsou v horku brčály a ryby trpí.Mám kolem břehů i nějaké úskoky na rostliny, protože většína rostlin je do plytčin od 5 do max do 40 cm vody.Pak nějaké terasy, abych viděl na ryby a pak hloubka, tak 70%.S tím odsáváním humusu je to tak, že v nejhlubším místě se může stále odsávat -celý rok-a když přijdou vedra, tak čerpat z jiného místa o metr vyžšího a míň krmit nebo vůbec nekrmit a tudíž ubude humusu v nejhlubším místě.
Připojit reakci

Chov ryb doma

3.6.2016 8:44

Naprostý souhlas... se vším! Je-li to v rámci finančních možností a není-li tam skála, tak kopat co nejhlouběji (klidně ty 3 metry) a snažit se mít co největší i objem! 

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.157.239 (?)
3.6.2016 10:48

Pšt! Ať Vás nevybere vydrawink.

Připojit reakci

Chov ryb doma

3.6.2016 16:47

Ještě s vydrou strašte... :-) Stačilo mi, když jsem před léty budoval jezírko (bylo pár týdnů napuštěné - bez ryb, bez rostlin, bez filtrace), že si přišla okouknout "nový revír"...v zimě! Ve sněhu jsem našel stopy až k jezírku a ještě mi tam nechala okousané okouny, co si přinesla 2km od řeky... asi zákusek! :-) Naštěstí je tu už 4-5let...

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.60.36 (?)
22.10.2016 13:00

Dobrý den, chystáme se dovézt pstruhy a chtěla jsem se zeptat, jestli je mohu dovéz do čerstvě napuštěné vody, samozřejmě teplota cca stejná jak mají na sádkách nebo jestli ta voda musí být odstátá, popř. jak dlouho?

Děkuji za odpověď

Připojit reakci

Chov ryb doma

22.10.2016 19:15

Od kud jste brali vodu? Chtělo by to alespoň změřit pH vody. S malými pstruhy by to mohlo zatočit. Nebo jak velké dovezete?

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.60.36 (?)
8.11.2016 16:40

Máme vodu ze studny, přivezli jsme před 14ti dny malé pstroužky 5-8 cm, vodu jsme začli po napuštění hned vzduchovat a úplně v pohodě. Teplota vody byla stejná jako na sádkách. Pán na sádkách říkal, že není problém, jen kdyby byla chlorovaná z řádu, že by to chtělo nějaký ten den počkat aby vyčuchl chlor atd.

Připojit reakci

Chov ryb doma

10.11.2016 13:40
Tak ať se jim daří a rostou. Já přivez 5 cm línky a díky pH mi hodně uhynulo. Malý lín je na pH strašně náchylný, v dospělosti ale vydrží téměř vše. Pak jsem napustil i siveny, ale to už jsem i upravil pH vody, tak nemohu-naštěstí-posoudit, jak by oni na vysoké pH reagovali, asi špatně, vysoké pH tvoří se amoniak, nutno vzduchovat. Ve vašem případě můžete mít dobrou vodu nebo s vysokým pH, ale se vzduchováním. Ze studny očekávám vyšší pH. Rozhodně co nejmíň trablů přeji.
Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.60.36 (?)
10.11.2016 16:24

Zatím se daří skvěle, rostou, žádný úhyn. Nám osobně řekli, že ph vlastně nikdy neřešili, důležité je mít dobré vzduchování, pak je vše ok.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.245.115 (?)
23.9.2018 11:28

Dobrý den, zajímá mě ta filtrace svařená z plast. trubek, pokud jsem tomu rozumněl dobře. Můžu poprosit o návod nebo odkaz? Děkuji předem za Váš čas.Láďa.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.235.58 (?)
10.1.2019 22:16

u nas kedysi nasadzali granulacov do strkoviska, nedali im zrat pred transportom,(samoska aby ho lepsie zniesli)rybari zatvorili na tyden vodu, medzitym sa podarilo opravit korcekovy bager na strk, nastartovali tazbu, a mili hladni pstruzi sa vrhly na kamienky co sa trusili z dopravnikoveho pasu... vsetky zebrala skaza...

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.165.130 (?)
7.4.2017 10:03

Dobrý den, u té IBC za 1000Kč bych byl hodně opatrný. Často jsou po nějakých chem. prostředcích. Pokud chcete mít jistotu tak je lepší nová. cena cca 4t.

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.120.52 (?)
28.4.2016 11:34

Ale ono to funguje a funguje to dobře. Jen musí být mnohem větší prostor na zeleninu a kvalitní bakterie.

Připojit reakci

Chov ryb doma

1.6.2016 10:17
Zdravím, máte někdo nádrž s rybama okolo 50-70 m3 a jaké tam máte čerpadlo a z jaké hloubky taháte vodu do filtru? Jde mi o to jestli skutečně musím mít čerpadlo, které za den 5krát vymění vodu.Díky
Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.88.52 (?)
2.6.2016 19:05

Dobrý den, s dovolenim se vám vložim do diskuze se svou troškou do mlyna.Já mám jezirko asi 120-150m3.A čerpadlo žádné nemám, jen rostliny a vzduchování.Stinicí plachtu a pstruzi jsou v pohodě.Hloubka 2.2m dal to nešlo.Jezirko je bez přitoku a pstruhu tam mam okolo sta.Souhlasim s tim co psal pan výše prostě to jde.

Obrázky:

Připojit reakci

Chov ryb doma

3.6.2016 8:35

Tak to je super... máte to opravdu krásné! Velmi zajímavé zjištění, že pstruzi se dají chovat i "ve stojaté vodě - bez filtrace", to bude tím velkým objemem... voda se tak tolik nepřehřívá je teplotně ustálená a vzduchování tak stačí vodu okysličit! Voda při velkém objemu není tolik náchylná na výkyvy pH a jiné vlastnosti! Fakt mě to překvapilo. Přeji mnoho úspěchů! A děkuji za "zastání".

"Pán výše".

Připojit reakci

Chov ryb doma

5.6.2016 18:24

Krásná práce, duháci žijí v rybnících a přehradách a vaše jezírko je s ohledem na velikost a počet ryb hodně blízko.  Myslím, že by přežili i bez okysličení, ale mají alespoň lepší život a přepych. Kdyby byla filtrace, tak těch ryb můžete mít i tisícovku. Ale to je už o něčem jiném.

Připojit reakci

Chov ryb doma

24.7.2016 20:38

Tak dnes dofóliováno... už se nemůžu dočkat prvních ploutví v jezírku

Obrázky:

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.215.225 (?)
26.7.2016 3:37

Dobrý den, zdravím všechny chovatele, pstruhů.Vše jsem přečetl, také dělám zahradní jezírko a na základě info zde ho udělám hlubší.Ale mám ještě jeden dotaz, někdo ho na začátku nakousl, ale nedočkal se odpovědi.Tak to zkusím ještě já.Mám v baráku nevyužitý sklep, vystavěný z žulových bloků, je tam jen malé okno, ale myslím, že stabilita teploty vody by byla perfektní a to i v zimě, jaký máte na toto názor, sklep je asi 4,5 m dlouhý a 2,8 m široký, šli by tam pstruzi, dle Vašich zkušeností???Děkuji za případnou odpověď.J.

Připojit reakci

Chov ryb doma

26.7.2016 9:56

šlo by to, vyzdít jezírka a vyfoliovat je.okénko by nešlo zvětšit?Jinak musíte trošku přisvětlovat, ale teď jsou led světla, co sežerou 4-5W a to nic není oproti čerpadlům a vzduchování cca 30-90W.Jakou tam máte teplotu?

Připojit reakci

Chov ryb doma

host - xxx.xxx.127.221 (?)
27.11.2016 1:35

Pořídi jsem si duháče do betonové nadrže vyložené folií, nádrž má objem 10m3, duháčů je 120 ks, 10cm délka. Voda z vrtu, hodně vzduchuji, na stěnách se objevil pruh rzi, patrně vzduchování vytěsnilo z vody Fe, voda není průzračná, průhlednost tak 70 cm, myslíte, že bude nutné filtrovat? Vadí pstruhům železo ve vodě? Jinak pstruzi jsou v pohodě, baští 3x denně. Franta.

Připojit reakci

Chov ryb doma

27.11.2016 20:34

Zdravím, doporučuji si pořídit pH metr, i za 400 kaček seženete. Kalibrovat si ho můžete v destilované vodě nebo dokoupit roztok. Změřte si vodu, ať máte klid, jaké má pH. Studniční voda mívá vyské pH. Pokud budete vodu upouštět a dopouštět čistou, nemusíte filtrovat, pokud jen vzduchujete bez přítoku, určitě musíte filtrovat.Ryby porostou a potřebujete dát pryč výkaly.

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
chov pstruhov 44612.8.2019676692
Aquaponie18.6.2019400
Nemoc jezirkove ryby 427.5.20191097
Úhyn rýb po preložení z jazierka do aquaria918.5.20198044
Umírající okouni v jezírku327.4.20193958
Ochrana rybnicka proti vydre107.4.201929741
Geotextilia + Folia17.4.2019606
Kapří hypofýza (ovopel)36.4.20195492
Chov lososa 311.3.20197407
Výpadok prúdu (pstruhy)1610.3.20194992
Jeseteři3019.2.201986520
Clarias - sumecek africky415.2.20192410
Aquaponicky chov pstruhu215.2.20191782
Chov ryb doma 7221.1.2019219145
Chov ryb725.12.201812252
Co na komare?525.12.20185470
Nemocný koi kapr 114.10.20181377
Poranění jezírkové rybičky414.8.20182285
Chov karasu v 1000l jezirku bez filtrace43.6.201822271
Změna barvy krasů116.4.20182200
Kolik kusů 422.3.20185284
Nemoc jezírkových ryb, poraďtě 822.3.201819167
Jak s karasy v zimě?1024.12.201725435
Úhyn ryb v jezírku212.11.201756200
Vyschlý rybník - co dělat818.10.20177105
Uhyn pstruhu a sivenu1914.7.201758643
Jde chovat uhoř říční v jezírku?730.6.201727438
Sliz v žábrech u pstruha 114.6.20173095
Něco likviduje koi kapry 28.5.20174046
Výstavba rybníčka - chov pstruhov219.3.20176416
Úhyn ryb v jezírku212.3.20174209
přezimování karasů v jezírku 2231.1.201770143
Ochrana leknínů624.1.201712703
Hloubka vody pro přezimování 513.1.201718280
Otázka22.1.20173394
Dotazy na chov ryb1616.10.201638420
Úhyn ryb v zahradním jezírku střední velikosti1312.8.201626086
Kompresory, vzduchování - výkon, cena, hlučnost55.8.20168957
Kyslíkový čistič a úhyn Jesena a 2Jeseteru 83.8.201610914
Jezírko a hraboši531.7.201613271
Další diskuze: 1, 2, 3, 4  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Kaiserova elektrická udírna13.8.2019
Kaiserova elektrická udírna12.8.2019
Uzení masa11.8.2019
Kaiserova elektrická udírna7.8.2019
Další příspěvky > 
Zahrada - rostliny, ovoce, zelenina, hnojiva, škůdci, zahradní technika, stavby, bazény, jezírka
Ide to aj (ne)chemicky17:43
Ide to aj (ne)chemicky12:50
Rajčatový hokus pokus - nová sezóna II12:40
Marhulovy kvas s kostkami12:22
Přesazení plazivého jalovce11:09
Svída řez10:56
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů