Při poskytování těchto stránek nám pomáhají soubory cookie. Používáním stránek s tím vyjadřujete souhlas.
Další informace.
Ú v o d n í   s t r á n k a  |  Reklama   

Drůbež > Chov krůt

Chov krůt

host - xxx.xxx.126.166 (?)
14.3.2019 14:39

Zajímalo by mě, zda lze krůty chovat bez výběhu, prostě jen pod střechou.

Ukázat polohu příspěvku v diskuzi >
Připojit reakci

Vše o zahradě - rostliny, ovoce, zelenina, zahradní technika, nářadí, doplňky, bazény a jezírka
Nejnovější příspěvky v tomto vláknu:
Zajímalo by mě, zda lze krůty chovat bez výb..., host, 14.3.2019
Bílá krůta bude pravděpodobně nejaký finální..., host, 1.9.2018
Tady někdo psal, že se zabíjí až ve ěž 26týd..., host, 31.8.2018
Když se samci začali prát, měla jste je asi ..., host, 22.8.2018
Dobrý večer, krůt jsem přeléčila,..., host, 21.8.2018

Chov krůt

Mati (1) - xxx.xxx.252.122 (?)
12.3.2012 20:19, počet návštěv: 263968
Přejít na: tento příspěvek (zjistit adresu)

Dobrý den,

mohl by mi, prosím, někdo poradit, kde se na internetu dočtu něco o chovu krůt? Nic jsem nenašel.Chtěl bych si jich pár pořídit na maso.

Díky za radu.

Připojit reakci   

Chov krůt

host - xxx.xxx.166.207 (?)
1.4.2012 8:53
Přejít na: předchozí příspěvek | tento příspěvek (zjistit adresu)

Mne by taky zajímalo pár drobností, např. zda dělají kravál- zda jsou hluční, (aby mi pak sousedi nenadávali). Nebo zda vyžadují neco zvláštního, na si dát pozor např. různé nemoci.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.0.70 (?)
6.5.2012 11:38

Dobrý den,

my chováme krůty na zahradě na venkově a někteří sousedé dělají větší kravál, než krůty. indecision

Ale jinak, když jsou spokojené, tak si popipávají velmi tichounce, v noci uplně zticha. Jen když je něco rozčílí - po čase poznají cizí, tak hlasitě krákorají. Když si moje dcerka hrála se stejně starýmy kamarády kolem ohrady na honěnou, vypadalo to, že ji chtějí chránit. Běhaly kolem plotu a řvaly jak o život. Dcerka je často hostí nějakými dobrůtkami.

Ale pokud nejsou sousedé přecitlivělí, myslím, že to nemůže vést ke sporům. cheeky

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.206.38 (?)
24.5.2012 22:43

Prosim o radu. Mohou být kruty ve výběhu spoečně se slepicemi

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.8.37 (?)
4.6.2012 12:11

Dobrý den s chovem krůt mám již 5 letou zkušenost. Jsou to velmi nenáročná zvířata, která jsou bohužel náchylná na různé nemoci ve stáří do cca 6-8 týdne věku. Já je chovám samostatně od slepic, jelikož ve slepičím trusu je spousta bakterií, které krůtám škodí. Také je důležité aby krůty neprochladly a neonemocněli na nohy. Jinak co se týká hluku sohlasím se starším příspěvkem. Krmím je hlavně kopřivama pšenicí na vylepšenou dostávají kupnou směs kr3 a později kr4, ale to jen v malých dávkách jen kvůli vitamínům ne kvůli hormonům. a také chlebem a kukuřicným šrotem. Letos mám 5 kusů tak doufám že se vyvedou tak jako každým rokem zatím vypadá, že mám 4 krocany a jednu krůtu.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.140.163 (?)
4.6.2012 15:28

Malé množství směsi KR nemůže zabezpečit žádný znatelný přísun vitamínů do krmné dávky. Přídavek vitamínů je ve směsi takový, aby pokryl potřebu při krmení pouze touto směsí, tj bez dalších součástí krmné dávky. Žádné hormony se do krmných směsí nepřidávají, ani do těch pro krůty. Hormonální doplňky se používaly před desítkami let pouze ve směsích pro výkrm telat, po té byly zakázány.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.140.66 (?)
11.6.2012 23:22

Krůty se maj krmit pouze krmnýma granulema KR3 a deset dnů před porážkou KR4. Pokud se používá všelijaká domácí strava, nejsou přírůstky tak velké, jateční váha normálního širokoprsého krocana je tak 27kg a víc. Chovu se věnuji léta a můžu říct, že vše už mám odskoušené.  Mnohdy se zdá, že cena granulí je poměrně vysoká ale pokud budete chtít dodržet alespoň podobné složení tak vás to vyjde i dráž. Jinak krůty se nesmí chovat spolu s jakoukoliv jinou drůbeží hlavně kůli černohlavosti.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.168.42 (?)
4.7.2012 15:36

Zdravím,

KR krmím pouze do 10 týdnů kvůli startu, pak to vylifruju ven a v 10 tydnech přidám do výběhu mezi ostatní drůbež kde krmím brambory, šrot, a obilí a mají samozřejmě dost pohybu výběh pro 50 krůt cca 0,2ha. Krůty zabijím v 16 týdnech jatečná váha přes 10 kg, a krocany po 26 týdnu, váha cca 18 kg, takhle se mi to osvědčilo a ostatně jeto i doporučení od xavergenu. Jinak když se krůty neporazí v tomto věku je dobré je oddělit od krocánů(nebezpečí, že krocán bude krůtu pojímat až jí rozšlape) už se mi to stalo v mých chovatelských začátcích.

Jinak k těm granulím, když si to zpočítáte konverze krmiva na kilo živé váhy výjde vám cca 150kč/kg žh, záleží na ceně tak si to zpočítejte a taky je dobrá si připomenout, že nakrmit kilo tuku ve jako když krmíte 2 kila svalů, takže proč krmit krocána do 27 kg, když třetina je tuk. A v neposlední řadě jeto také kvalita masa krůty z granulí a krůty z výběhu. A neb jak říká Zdeňek Pohlreich"Děláte si to pro sebe, tak si to udělejte dobrý"

černohlavost, neboli histomonosa je opravdu vážný problém u krůt, chce to pravidelně odčervovat všechnu drůbež, protože hostitelem je červ který žije hlavně ve slepicích. Je třeba sledovat krůtu a při prvních příznacich(trus má vyzáž našlehané hořčice, kruta je malátná, pospává) má-lito cenu léčit, podává se Entizol 10dní půlka tablety na 2 kg/žh, ale u velkých krůt bych doporučíl rychlou porážku, aby nenakazily ostatní, udává se že mortalita při neléčení je 20%.

Takže chovu zdar a všem krůty vřele doporučuji

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.13.129 (?)
28.7.2012 8:48

Já myslím, že podávat entizol po 10 dní je zbytečně moc...3 dni pak 2 dni přestávka a zase 3 dni... Myslím já...

Připojit reakci

Chov krůt

29.7.2012 14:11

Považuji za nesmyslný údaj 150,-Kč na kg přírůstku. Při průměrné ceně do 12 Kč za kilo směsi by musela spotřeba na kg přesáhnout 1O kg směsi, což je zhruba trojnásobek reálného údaje. Nepleťte nepravdami ostatní chovatele.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.185.92 (?)
11.8.2012 10:11

Zdravím všechny,

mám dotaz. Krůty jsme letos začali chovat po delší pauze. Pořídili jsme si 15 kusů. Ihned po pořízení jsme všechny odčervili. Krůty mají společně se slepicemi velký výběh a chlívek jim udržuji čistý. Do minulého týdně nám neuhynul ani jeden kus, takže jsme měli ohromnou radost. Poté jsem ale začala na některých krůtách pozorovat, že mají zraněná ocasná pera v obl. tzv. biskupu. Zranění drobně krvácela, takže jsem se jim to pokušela vydezinfikovat. I přesto se jim však do ranek dostaly zřejmě vlivem veder mouchy, které zde nakladly vejce, ze kterých se poté vylíhli červi. nezbylo nám tedy nic jiného, než tyto krůty porazit. Po vykuchání jsme na krůtách nezjistili žádné anomálie. Játry v pořádku, střeva také, atd.. Jediná " vadná" součást byl onen biskup. Maso jsem tedy dala vymrazit a chystáme se jej normálně zkonzumovat. Máte někdo podobnou zkušenost? Nejdřív jsem se vyděsila, že krůty chytly nějaké parazity, ale po vykuchání bylo vše o.k. Napadá mne, že by krůtám zranění mohli způsobit krocani, kteří už jsou ve svých 6-ti měsících docela velcí a občas se krůty snaží pojímat. Prosím poraďte, dnes ráno jsem našla další dvě adeptky na porážku s poraněným ocasem. Děkuji.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.35 (?)
11.8.2012 19:46

Stalo se nám něco podobného, rostou jim tam nová brka a klovou si je. Mazala jsem jim to betadinem. Silnější vrstvu a rozmazat v rámci možností. Už to asi ostatním pak nechutná, tak dál neklovou. Za 2 dny to zaschne a už se to samo dohojí. A do vody trochu magi, prý to také pomáhá.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.103.80 (?)
17.3.2014 21:35

Magi nebo ocet může to střídat do vody

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.168.65 (?)
1.4.2015 16:12

Já magi nedáváma, ale jelikož žerou stejně jako slepice, tak dostanou tak 2x - 3x v týdnu obyčejmé psí granule za supermarketu, kde pytel vyjde tak na 200 a vydrží poměrně dlouho :-)

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.216.173 (?)
11.8.2012 20:26

Zasypat jakýmkoliv pudrem, aby rány vyschly, poradil bych se s veterinářem... Pokud budou rány stále "otevřené" mouchy si je rychle najdou! Poražené bych se já osobně nabál jíst, pokud byl zbytek naprosto v pořádku - mušší larvy se občas používají i u lidí - živí se odumřelou tkání v ráně, ale vlastního tvora nijak dál neifikují... ALe samozřejmě, hodně je o to o následném pocitu při konzumaci...

Připojit reakci

Chov krůt

11.8.2012 22:03

Myslím, že není nutné rychle krůty porážet, pokud to ještě nemáte v plánu. Rozhodně existuje dezinfekční přípravek, který larvy zahubí, jen se zeptejte veterináře. Ránu pak zastříkat, já jsem třeba u slepic použila akutol spray, skutečně pak klobání přestalo. U důbeže obecně se rány velmi rychle zahojí.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.86.114 (?)
18.7.2015 11:56

dobry den, mam ted stejny problem v ocasu ma kruta larvy, jsou stare teprv 3mesice.Poradite prosim neco ucinneho?dekuji

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.63.99 (?)
15.8.2012 10:11

Dobrý den, sice odbočím od krůt, ale zajímalo by mne, jestli mohou černohlavostí trpět i slepice?Pár kusů mělo teď tmavě šedé hlavy(Za hřebínky(,myslela jsem, že to mají od toho, jak hrabou v popelu.Bobky občas mají hořčicové, ale nijak se nemotají ani neposedávají.Jedna sice posedávala, ale myslela jsem, že to je stářím, tak šla pod kudlu a na polívku.Díky za odpověď

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.110.128 (?)
10.10.2012 8:40

Zdravím, chovám krůty Crollwitzské, a musím oponovat zde tomuto příspěvku, u nás jsou normálně na dvoře s veškerým dalším naším osazenstvem, tzn. slepice, husy, ovce a psi, ještě se mi nestalo, že by nějaká umřela. Poznamenávám, že veškerá zvířena je u nás pravidelně odčervována a pod mým neustálým denním dozorem a popřípadě okamžitým odvozem k veterináři. A krmím je téměř výhradně po domácku, ovšem docela nákladně a denně všem vařím, je třeba krůtám zajistit dostatečné množství živočišné bílkoviny, jinak Vám nedorostou. Chovám totiž i velké zmasilé slepice, které tedy jaksi by jen z granulí nevyrostly. A myslím, že pokud chce někdo krocana vykrmit granulema, tak si může koupit v obchodě a má to bez práce.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.32.121 (?)
17.8.2013 20:59

Dobrý večer, prosím Vás můžete mi někdo poradit? Chovám doma už několik let krůty a slepcie. Máme krůty oddělené od slepic ale jenom na noc a přes den krůty a slepice chodí po dvoře. Když krůty koupíme tak dáme Entizol 3dny a pak to je vše. Ale po pár měsicích krůta přestane chodit, sedí u vody a do 3dnu se vybulí. Jednu krůtu jsme zabili a zjitstili sjme že měla špatnou jítru. Nevíte co máme dělat?

Jsme doma nešťastní, každým rokem z 10ks přežije max 5-6ks a ten zbytek zemře. Máme napaječku, zrní je zakryte, nedostanou se do toho slepice a krůty s nohami i do žrádla se nedostanou s nohami...

Děkuji nmoc za všechny rady...

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.234.228 (?)
18.8.2013 8:07

Upřeněte prosím, co znamená že krůta se vybulí a má špatnou jitru. Potom se budu snažit zjistit, jak dál. Vlasta L.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.32.5 (?)
18.8.2013 21:34

Dobrý večer, rozvedu Vám to, na jaře koupíme krůty cca 10ks a už jsme se ptali ve velkochovu a řekli Nám že krůty nemusíme přečovat. Ale nakonec jsme je přelečili.

Nejdříve jsme vystříkali celý kurník savem a pak za 5dnu sjme dali do kurníku nové krůty, byly zavřene 3dny a davali jsme jim ENTIZOL myslím 1 a 1/2 tabletky vždy večer a pak po čtyřech dnech jsme vyházeli kruníka a byl klídek, pak asi po měsicí najednou jedna krůta se začne ztranit, sedí u vody a pije, a má průjem, spíš žlutozelený trus a do 3dnu zdechne. Nevíme co se stalo, to máme stým každým rokem problém. Už dávame do vody ocet, potom přípravky do vody Alfamin, které jsou i pro slepice. No pak sjem byli u lékaře a on řekne dejte ENZIZOL a to je vše. Ltos Nám uhynulo celkem 3krůty. Další krůtu jsme zabili a neměla vůbec nažrané vole, a na játrech měla takové fleky a byla velká jak dlaň. Pak kůře krůty byly žlutá, ale to může být, že dostavaji krůty kukuřičný šrot ne?

Nevéme co máme dělat ty poslední 2krůty uhynuly během 14dnu. Nevíte o nějakém přípravku a podobně? Krůty mají na noc čistou vodu, každý den vyměněnou, vodu venku maji v napaječčce, do obilí se nedostanou a ani slepice, ani nedostanou se např do pšeničného šrotu. jenom max tam dvaji hlavu a ne nohy... krůty jsou společně venku ze slepicemi. Děkuji za rady...

Maso krůty můžem jíst,? když měla krůta špatnou játru, na které byly světlejší fleky. Děkuji za rady

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.209.55 (?)
19.8.2013 7:18

Vy popisujete můj problém s krůtami. Už jsem vystřídala čtvery léčiva. Dá se říci, že co jsem krůťata 3.6.dovezla, tak je s týdeními přestávkami přeléčuji. Spousta peněz, starostí. V současnosti mají 3 krůty z osmi znovu průjem. Už si nemyslím, že to vyřeší léky, ale jenom sekyra. Maso z nemocných krůt bych nejedla, i když byly jen světlé skvrny na játrech. Ale poraďte se s vetrinářem. A co bych vám určitě doporučila je, příští rok krůty nechovat, aby se vyčistila půda ve výběhu a v kurníku, pokud je tedy pouštíte ven. Jestli berete krůty ze stejného velkochovu a máte stále stejné problémy, tak už bych je odtud nekupovala, protože si asi dovezete nemocná zvířata, která jsou poléčená, je to utlumené a pak se to za nějakou dobu rozjede a po svých zkušenostech nevěřím tomu, že to jde úspěšně léčit. Já jsem koupila krůťata v Újezdu na Hané od Vychodilů a už po třech dnech začal problém s napěněným průjmem, takže už byla při odběru nemocná. Myslela jsem si, že s Entizolem vyhraju, ale je to bez úspěchu. Mirka.

Připojit reakci

Chov krůt

18.8.2013 11:29

Je důležité sledovat trus u krůt. Pokud je žlutý a napěněný, je krůta nemocná, po čase malátná, straní se hejna, sedí ve vodě, rychle hyne, játra jsou se žluto zelenými fleky. Jedná se o černohlavost. Těžko s touto nemocí bojovat. Musíte si uvědomit, že po každém léčivu musíte dodržet ochrannou lhůtu před porážkou 3-4 týdny. Ze své zkušenosti vím, že pokud se tato nemoc rozjede, nestačíte do této doby krůty porazit, protože se nemoc často vrátí. Doporučuji dávat pozor při nákupu krůťat, pokud do dvou týdnů mají zdravotní problémy, pak je lépe je vrátit, na to máte dle občanského zákoníku nárok. Jestliže vám prodejce prodá na cestu i Entizol, tak ví, co vám prodává a je lépe krůťata nebrat. Z 90% procent si histomoniázu (černohlavost) přinesou od chovatele. Inkubační doba je u této nemoci 2-4 týdny. Takže dobře počítejte, kdy vám krůta onemocněla. Přeji mnoho zdaru při chovu. Mirka.

Připojit reakci

Chov krůt

17.3.2014 21:28

Dobrý den potíž je v tom že se musí do vody dávat vitamím D proti křivici každ den do vody 4 nebo 5 kapek kupuje se ve veterialní lekarně

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.224.27 (?)
15.7.2012 15:54

chov krůt -S názory obecně souhlasím, ale pro úplnost nutno zdůraznit, že krůty potřebují ke krmení dostatečný přísun čisté - kvalitní vody, nikoliv deštivou.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.227.2 (?)
3.10.2012 11:14

Ja uz krutu nechci.Je to nachylne k nemocem, od te doby, co mi to vymrelo, nechci,bojim se.To, uz radsi kachnu, ci husu.A vubec ze vseho mam nejradeji kureci brojlery.Rychle to roste, neni to tak tucne, kdyz neco nahodou pojde, neni to takova skoda, jako treba u kruty, neni tak nachylny k nemocem, jako kruta.Je to drive vykrmene.Ty mam osobne nejradsi.Husa i kachna, taky jde.Kruty pokladam za nejvice rizikove s ohledem na nemoce a uhyn..

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.220.88 (?)
14.7.2017 13:19

Dobry den mohu se zeptat kolik stoji kilo krutiho kdyz chovate krutu doma

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.157.239 (?)
14.7.2017 16:49

Je to věcí dohody.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.24.156 (?)
17.5.2018 21:52

DDruhýobrý večer, 11.5.jsem koupila 5 krůt, prodejce tvrdí, že jsou staré 8 týdnů.. Druhý den jsem zjistila, že asi 2 mají histomonosu podle trusu.

Chovám je odděleně od jiných ptáků, krmím směsí KR3 , voda, pastva

Myslíte že se uzdraví, když v té směsi KR3 je léčivo?

Nebo musím dát entizol? Kolik a jakým zpusiobem? Děkuji za rady. 

Připojit reakci

Chov krůt

18.5.2018 8:30

Určitě přeléčit, a to všechny. Dávkování je napsané na příbalovém letáku, je nutno přepočítat na skutečnou váhu zvířat. Tablety se navlhčí a vloží každému přímo do zobáku na kořen jazyka. Obsah léčiva ve směsi je jen v preventivní dávce,  směs nelze považovat za léčivo. V.L.

Připojit reakci

Chov krůt

21.8.2018 21:26

Dobrý večer,

krůt jsem přeléčila, ale nemocVyklubali se z nich se zase vrátila. Nechci uz léčit všechny, tak dávám jen postižené do zobáku kousek entizolu.

Ale vyskytl se další problém, na který tady nikdo neupozornil. na jaře jsem koupila 5 mládat, nebylo jasné zda jsou to samci nebo samice. Koupila jsem 2 bronzové a 3 bílé. Vyklubali se z nich 2 bronzoví samci a jeden bílý samec, dvě bílé samice. Už asi měsíc se samci rvou o samice až stříká krev. O začly na něj mouchy víkendu jeden bronzový zabil druhého a bílého samce úplně zdecimoval, že i když jsem ho umístila do jiného výběhu po brojlerech, přestal žrát a začly na něj mouchy klast vajíčka. Tak jsem ho dnes musela taky zabít. Na to tady nikdo neupozornil, ze samci nemohou byt spolu.

Připojit reakci

Chov krůt

22.8.2018 11:29

Když se samci začali prát, měla jste je asi rozdělit dřív, a ne čekat měsíc, až se zabijí. Prát se začínají na začátku pohlavní dospělosti, v té době už by měli být narostlí a končit na pekáči. V.L.

Připojit reakci

Chov krůt

31.8.2018 13:44

Tady někdo psal, že se zabíjí až ve ěž 26týdnu. Oni měli teprve kolem 20tydnů. Ještě jsem se chtěla zeptat, zdasi mohu nechat na chov Letos ještě nicbronzového krocana a bílou krůtu. Nebo raději dokoupit bronzovou krůtu. Loni jsem měla bílý pár a touto dobou už samice snašela vejce.

Připojit reakci

Chov krůt

1.9.2018 8:38

Bílá krůta bude pravděpodobně nejaký finální masný hybrid. K chovu ji nechat lze, otázkou bude, kdo vysedí vejce, tato krůta nejspíš ne. Pokud máte možnost dát vejce do líhně nebo podložit jinam (kvočny, perličky atd.) pak nic nestojí v cestě. V.L.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.60.22 (?)
25.7.2015 15:19

Nedávala bych je tam protože se můžou poprat vlastní zkušenost, v mém případě slepice šikanovali krocana, protože má křivé nohy :D

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.53.233 (?)
1.10.2012 13:12

Krůty jen hudrají, ale jinak jsou tichý to tvorové. My je krmíme namočeným pečivem, čerstvými kopřivami, zbytky od jídla, krmnou kukuřicí a šrotem. mají rádi trávu a velký výběh. Hlavně hodně vody.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.252.251 (?)
28.11.2012 13:01

Dobrý den   mám dotaz jestli chov krut   jestli to je   naročne co se tyče zapachu mam malou  zahradu a   nic moc sousedi tak sem  se chtel radeji informovat dekuji moc

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
20.8.2013 19:44

Protoze kruty chovam, tak sem napisu par radku. Rozhodne bych do chovu krut nesel, kdybych nemel odpovidajici pozemek. Na malem uslapanem dvorku se slepicema bez moznosti pastvy je to o nicem. Rozhodne bych kruty nekupoval z velkochovu, to si opravdu koledujete o maler. Tyto ubohe zvirata nemaji absolutne zadnou imunitu a pri "zivote" je musi drzet lecivy. I tak je ve velkochovech velka umrtnost. Pokud takove krutata prevezete, tak zmena prostredi, stravy vykona sve a nemoc propukne. Navic predpokladam, ze kupujete brojlerove kruty slechtene na maso a tyto jsou oproti divokym krutam mnohem choulostivejsi.

Jak tedy chovat kruty?

1) odpovidajici pozemek s pastvinou

2) zvolit puvodni nepreslechtena plemena

3) plemenne kusy koupit od malych poctivych chovatelu a nepribuzne

4) odchovavat si krutata sami pod krutou ve spolecnem vybehu a kontaktu s ostatni drubezi (takto vychovana krutata maji imunitu a odolnost uplne nekde jinde a jeste se mi nestalo, ze by se mi u nich objevily podobne problemy o jakych se v tomto vlaknu pise)

5) pri zakoupeni noveho kusu, tento oddelit do samostatneho izolovaneho vybehu (karanteny) a pockat 1 mesic, zda se neprojevi priznaky nektere nakazdy, teprve potom prisunout do hejna - to je velmi dulezite

Proste kdyz chovat, tak bud poradne anebo vubec. Hodne zdaru s krutama, je to nadherna drubez. Sam chovam kruty cernobile (Crollwitzer Puten) a jsou naprosto perfektni a ackoliv nemaji tolik masa jako brojlerove kruty, tak chut na pastve odchovanych zvirat je excelentni.

Připojit reakci

Chov krůt

20.8.2013 20:22

Díky za parádní insruktáž o chovu krůt. Prosím, ještě se zeptám, kde nakupujete jmenované krůty? V mém okolí se dají koupit opravdu jen brojlerové širokoprsé krůty a po letošních zkušenostech nikdy více!!! Já sama nechci krůťata odchovávat. A nyní budu mít strach koupit nabízené krůty od různých prodejců, kteří jezdí po kraji a prodávají drůbež.  Děkuji za odpověď. Mirka.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
21.8.2013 7:44

Dobry den,

Urcite se nenechte odradit od chovu krut. My bydlime u Breclavi. Letos to bylo s odchovem horsi a navstivila nas i skodna, ale 1 kus by se na prodej nasel, pokud by byl zajem. Jinak kruty mam od pana Grubera z Rakouska a krocana od pana Kohouta z Janova u Litomysle.

Zde je seznam rakouskych chovatelu i s kontakty:

Je dobre koupit jednu pulku chovneho kmene v jedne zemi a druhou pulku zase jinde. Prece jen se tim snizije riziko pribuznosti.

Od tech ruznych prodejcu urcite nekupujte nic, je to cesta do pekel jak jste se uz presvedcila. 

Ale nemusite jit zrovna po plemeni crollwitzer, dobre jsou i kruty naraganset nebo standartni bronzove.

Velka vyhoda u krut je, ze jsou vyborne kvocny a vysadi a odvodi vam jakoukoliv jinou drubez. Ja vzdy podsazuju i nejake slepici a perlici vejce.

Připojit reakci

Chov krůt

21.8.2013 13:04

Moc děkuji za radu. Pro letošní rok už žádné krůty neplánuji, už proto, že v půdě na zahradě bude plno bakterií, virů a podobných neřádů. Takže půdu nechám vymrznout přes zimu a pak uvidím. Jsem chovatel začátečník, mám obavy, zda bych odchov od vejce vůbec zvládla. Přes zimu něco kolem chovu nastuduji a možná?

Ještě se zeptám. Na zahradě mám slepice, kurníky mají s krůtami oddělené - asi 50 m od sebe, ale v terénu se potkávají. Je možné tuto drůbež chovat tímto způsobem dohromady? Názory se velmi různí. Zajímal by mě Váš názor, protože máte osobní zkušenosti. Dříve to nikdo neřešil, pamatuji se, že před 15 lety můj soused choval vše společně i s ovcemi, ale dnes je to nějak jinak. Asi je to zvoleným rázem krůt. No, každopádně moje farmářské sebevědomí dostalo letos pořádný výprask. Mirka.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
21.8.2013 14:09

Dobry den,

Ja si myslim, ze urcite je to mozne. Ja osobne mivam v 1 kurniku kruty i s odchovem (tzn jak krutami tak i kuricemi). Potkavani na dostatecne velkem pozemku bych vubec neresil. Zminujete, ze kurniky mate od sebe 50m, takze ten pozemek bude zda se velky dost. Ja mam k dispozici 0.5 hektaru

Jak jsem uz psal, pokud jsou krutata a kurata odmala spolu, tak problemy nehrozi.

Problemem muzou byt nove kusy zvenci a to je treba resit karantenou.

Odchov zvladnete, neni to zadna velka veda. Kruta snese vejce a na tech pak sedi. Vejce ji postupne odebirate, tak jak je snasi a davate podkladky a az snese vsechno tak ji to vymenite zpatky. No a pak uz jen hlidate, zda se chodi nazrat a napit. Pokud ne, tak ji musite kazdy den shodit z hnizda. Cekate 28 dni a pak az se vylihnou uz jen davate krmeni a piti - o zbytek uz se postara kruta sama. Nejdriv je mate s krutou treba v mensi samostatne ohradce oddelene od drubeze, kde maji maly vybeh, pristresek a krmeni a po nekolika tydnech uz je vpustite do vybehu. Hlavne nesmi zmoknout. Pokud maji pristresek, tak kruta se tam i s nima schova. 

Ted v zime si to muzete nastudovat, poridin chovny kmen a od jara zacit...

Odchov bez kvocny je mnohem slozitejsi a podle me naprosto neprirozeny. Kruty jsou skvele matky a nevidim duvod odchovavat v lihni a pak piplat mala kurata. Zkusil jsem oboje a kvalita a komfort odchovu pod kvocnou je uplne nekde jinde. Zdravotni stav krutat je uplne nekde jinde. Kruta je vse nauci, da jim teplo a ochrani je (treba pred kotaty, ktere si chteji hrat:)) Od malicka jsou venku ve vybehu a buduji si imunitu a uci se najit si potravu. Zadne problemy s trusem, zadne hlidani teploty, prisvicovani nekde v bedne. Spousta chovatelu lihne umele, protoze chteji mit krutata brzo. No ale co s malymi krutaty nekdy v breznu? Zkratka je to proti prirode, kruta neprivede krutata na svet takhle brzo. Na konci brezna teprve zacina snaset a krutata se lihnou zpravidla nejdrive v kvetnu, kdy uz byva vetsi tepla a dostatek slunecniho svetla.

Chovu zdar!

Připojit reakci

Chov krůt

22.8.2013 8:54

Dobrý den, ještě jednou Vám děkuji za instruktáž i seznam chovatelů v Rakousku. Když to tak popisujete, tak odchov krůťat opravdu nevypadá složitě. Je to tak jak píšete. Myslíme si, že můžeme přírodu obejít a pak koukáme jako já nyní, jak nám nepřirozeně vyšlechtěná zvířata umírají.

Přeji Vám hezký den. Mirka.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
21.8.2013 7:48

Az ted jsem si vsiml, ze nechcete kruty odchovavat. Pak je to samozrejme slozitejsi. Bez vlastniho odchovu pujdete vzdy do rizika.  Zkusit muzete nejake mensi chovatele. Na internetu se da najit spousta kontaktu, Nektere jsem zminil. Ale ja osobne bych do chovu krut bez moznosti vlastniho odchovu nesel.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.226.241 (?)
24.8.2013 19:28

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na to, co jsem nikde nenašla a to je : KAM dáváte ta vajíčka, co krůtě odebíráte? Zeptám se asi úplně hloupě, ale někam do tepla, třeba mezi peřinylaugh nebo stačí normálně na plato do pokojové teploty?? je to přece jen dost dní, než to všechno snese...

Děkuji moc za odpověď

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
24.8.2013 23:53

ne ne ne, to by bylo uplne spatne

idealni je chladna mistnost nebo sklep teplota 10-15 stupnu ideal, max do 20 stupnu

nic nepokazite kdyz je budete 1 x za den obracet

Připojit reakci

Chov krůt

27.8.2013 13:14

Tak děkuju mockrát za odpověď, vidíte, já bych je zahřívala v postelismiley a to by bylo špatně. Měla bych ještě jeden dotaz : ta krůta, co mi teď snáší vejce byla koupená i s krocanem jako brojlerové krůtě na výkrm. Někde se dočtu, že mají nízkou reprodukční schopnost, někdo zase píše, že se normálně dají množit. Co si o tom myslíte? I kdyby to všechno dobře proběhlo, krůta by zasedla cca za 14 dní, tzn. že krůťata by se vyklubala cca v půlce října, není to pozdě kvůli teplotě? Mám krůty venku v krůtníku cca 2x1x1m, který by se dal zateplit polystyrenem. Děkuji za Váš názor a pěkný den

Lucie

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.75.62 (?)
27.8.2013 18:28

Dobry den.

Brojlerove kruty muzou i nemusi odchovat krutata. Ale letos je opravdu uz pozde. Kdyby se vylihly v pulce srpna, tak by to jeste slo, ale konec zari je uz pozde.

Připojit reakci

Chov krůt

1.9.2013 11:39

Děkuji za Váš názor. Krůta stále snáší vajíčka, budu jí je tedy odebírat a normálně je zkonzumujeme jako slepičí vejce. Jde mi o to, jestli bude snášet pořád dál a když jí pak nenechám na ničem sedět, jestli si dá pauzu a začne snášet znovu zjara, aby se krůťata vylíhla do optimálních podmínek? A mám šanci poznat, jestli jsou vajíčka oplozená? Jestli má cenu si tento pár držet přez zimu...

Děkuji L

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.89.33 (?)
1.11.2013 22:46

Dobrý den, chtěla bych se zeptat:

1: Kolik vajíček může mít krůta pod sebou (od - do)?

2: A odebírají se stále dokud nepřestane snášet?

3: Nebo, jak uvidím, že si sedla na hnízdo mám vložit nasbíraná vejce?

4: A pak už jen hlídat, aby žrala a pila?

5: Nic víc s ní dělat nemusím? (kontrolovat vejce atd...?)

6: Nemohl by jste mi vyfotit snáškovou bedýnku? Nebo jaké by měla mít rozměry?

Moc předem děkuji za odpovědi :-D S pozdravem Simona

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.64.99 (?)
27.3.2015 13:10

Naprostý souhlas.yes

Obrázky:

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.126.166 (?)
14.3.2019 14:39

Zajímalo by mě, zda lze krůty chovat bez výběhu, prostě jen pod střechou.

Připojit reakci

Chov krůt

17.3.2014 21:31

Dát do vyhledavače brojlerové kruty a není problém ja nakupuji Agroprozet Svinov

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.82.2 (?)
19.3.2014 8:14

Zdravim chovatelé

Prosim Vás o radu, prostě chceme s začít chovat krůty jen na maso od dubna do listopadu. Úplně jsem se lekl jak je to náročný, náchylný na nemoce atd. Chtěl bych začít tak s 5ks? Mám pro ně výběh tak 20m2-stačí to? Sice bych je mohl pustit ven na výběh, ale tam je 20ks slepic a to je prej špatně- ta nemoc černohlav? Může mi někdo poradit, jak je to náročný? A ještě jedna otázka? Hned vedle máme kamerunské kozy mohli by být s nima? Děkuji moc za každou malou radu. Honza

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.0.146 (?)
19.3.2014 18:05

měl jsem jednou z velkochovu brojlerové děkuji ale už nechci ze šesti dvě zašli nyní máme bronzové tři kruty a jednoho krocana to je jiná už vidíte jak se chovají jak se cpou senem a trochu obilím budeme líhnout a odchovávat vlastní

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.51.86 (?)
23.3.2014 8:17

Dobrý den.

Dovolím si přispět trochou do mlýna.

Chov krůt společně se slepicemi a ještě na malém výběhu nelze v žádném případě doporučit. Slepice je přenášečem parazita roupa kuřího který může z velkou pravděpodobnosti způsobit jiná parazitaálné onemocnění vaších krůt.wink

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.238.113 (?)
26.3.2014 12:45

Nepřijde mi že by s chovem krůt byl nějaký problém.Měl sem 5 brojlerových když jsem je přivez malý tak jsem je měl nějakou dobu v krůtníku aby zbytečně nezmokly.Výběh měly tak 6x6 metru když to vypásly tak sem jim tam házel posekanou trávu.Jediný problém je že toho dost sežerou krmil jsem jen pšeničnym šrotem, pečivem a zbytkama.Taky jsem je pozdě zabíjel říká se že by se měly porazit když snesou první vajíčko pak už moc nerostou takže je zbytečný je krmit a maso je pak taky tužší.Krůty měly kolem 15kg krocani asi 18kg.

Připojit reakci

Chov krůt

Jiříček (16) - xxx.xxx.211.38 (?)
26.3.2014 21:55

Vzal jsem si loni také pět brojlerových krůt, musím říci, že mě velice zklamaly.Chovali jsme před roky klasické bronzové, ale to bylo úpně o něčem jiném.Brojleři jsou naprosto tupá zvířata, bez viditelné snahy pást se, tak byla věčně na dvorku a dožadovala se krmení.Měl jsem i problém s černohlavostí ,jedna krůta pošla a jednu jsem předčasně zabil.

Z mého pohledu nevidím důvod znovu takováto zvířata pořizovat.

Původní krůty které jsme před léty chovali, vyžadovali pouze jediné, dobrý odchov do stáří cca 12 týdnů (pozor na zmoknutí),dobrá strava(ťopčina, neboli žebříček, tvaroh a kyselé mléko se šrotem).Pak už se většinou celý den samy pásly na zahradě, k večeru dokrmit (šrot, chleba).Byla to paráda oproti té hrůze v roce minulém, úpně jsem ztratil chuť do chovu.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.137.65 (?)
9.6.2014 10:38

dobrý den

tak já chovám krůty na maso a jsem spokojenej s bronzovyma jsou to vynikající matky mám 10 krůt a na to 2 krocany každá krůta mě zasedne asi 20-25 vajec po vylíhnutí mám tak asi 20kuřat u každé krůty mám je ve vyběhu asi 1ha na pastvině je to celé oplocené a též aji z vrchu je pletivo a ze 3/4 je to zarákosované to za prvé kvůli přelétavosti a za druhé kvůli dravým ptákům jen je dokrmují s odpadem soji ktery namáčím + mačkany oves s pšenicí občas tvrdy namočeny chléb tímto krmením dosahují váhy u krocanů 25kg a u krůt 18kg čisté váhy mám takovy odbyt že počítám s rozšířením chovu asi o 200% toto krutí maso se prej nedá srovnat s masem brojlerů které se ze 98% prodávají na krámech sojovy suchy odpad klupuju za 10kč/kg běžny pytel má asi 20kg a toto mě stačí na 12dní krmení pro tento počet protože soja po namočení se zvětší objemově asi 6x tzn z pytle udělám 6pytlů krmení jiné dotazy odpovím na //pavlicek692806@seznam.cz//

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.0.146 (?)
4.4.2015 17:36

zdravím tak už vám začaly snášet kruty zatím od dvou 10 vajíček

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.205.253 (?)
11.4.2015 19:14

taky zdravím ano začaly snášet mám tři krůty ale myslím že snáší jen dvě chtěla bych poprosit o radu krůta snaší jedno vejce za den??

Připojit reakci

Chov krůt

11.4.2015 21:50

Většinou je to její strop, jak to přesně zjistit? Existují způsoby- technické-kamery, hnízda se zámkem, nebo při dostatku času chovatele osobní vytrvalé pozorování. S.P.,Ch.

Připojit reakci

Chov krůt

host - xxx.xxx.0.146 (?)
12.4.2015 16:08

pruměrně snášejí obden snesly už 20 vajíčel par jich jejich neodrabaností rozbyly odebíram jim je a dávám do líhně

Připojit reakci

Chov krůt

13.4.2015 6:27

Neohrabanost se dá přiřadit k prvničce, jinak je to chyba chovatele-nevhodná hnízda-rozměr, tvar, umístění, stelivo, stres zvířat, špatná výživa mající vliv na pevnost skořápky...

Připojit reakci
Založit nové téma Nápověda
  Název diskusního téma   Počet příspěvků   Datum   Počet návštěv
Chov těžkých a lehkých plemen společně625.5.2019615
Otevírání - zavíraní dvířek kurníku7422.5.2019348968
Chov kachen920.5.20198783
Slepičky a dravci2016.5.201951895
Slepička nemůže na jednu nohu a "pípá"515.5.2019286
Zlodějina Kavapo9114.5.2019266057
Po slepicích je h71.5.20191373
Kolik slepic na kohouta?3929.4.2019136084
Zpracování zabitých kuřat318.4.2019432
Uhynulá slepice615.4.20191025
Zkušenosti212.4.20191085
Zelená vajíčka278.4.2019143999
Smrkové jehličí218.3.20191677
Obří vejce 618.3.20192071
Kolik vody slepicím418.3.20191072
slepice žere vejce 8918.3.2019345974
Fotky kurníku a slepic9018.3.2019343574
Jaký druh slepic vybrat1518.3.201978967
Jak naučit slepice hřadovat2718.3.201958497
Slepice - kolik potřebují místa2618.3.2019102170
Chov krůt6514.3.2019263969
Zablácená vejce321.2.20191451
Kdo mi zabíjí slepice?7312.2.2019196107
Která vajíčka jsou zdravější v pořadí druhů drůbeže?217.1.20192013
Nemocné pařáty 213.1.20191312
Slepice si vyzobávají peří189.1.2019112382
Pohlaví u kuřat?520.12.201833459
Kohout120.11.20182980
Sušená syrovátka - dávkování319.11.20181467
Plašiče - funguje to nebo to jsou vyhozené peníze?2011.11.201864737
Nemocná chodidla slepic 176.11.201823602
Krmítko s nášlapem?142.11.201822308
Nemoci slepic211.10.20182860
Kohout a co teď?2814.7.201847143
Nemoc husy 710.7.201816386
Pozor Kavapo a Slepicar.cz jsou ta sama firma179.7.201829508
Kdy nasadit dovezená vejce?314.6.20182471
Slepá slepice431.5.20182918
Brojleři531.5.20183618
Žloutnoucí hřebínky429.5.20182463
Další diskuze: 1, 2, 3, 4, 5 >  
Kulinářské fórum - recepty na vaření, uzení, zavařování, vína, destiláty
Uzení masa studeným kouřem19.4.2019
Uzení masa studeným kouřem19.4.2019
Uzení masa studeným kouřem18.4.2019
Strojek na uzavírání konzerv14.4.2019
Generátor kouře18.3.2019
Uzení masa studeným kouřem18.3.2019
Další příspěvky > 
Zahrada - rostliny, ovoce, zelenina, hnojiva, škůdci, zahradní technika, stavby, bazény, jezírka
Rajčata choroby11:33
Rajčata choroby11:31
Rajčata choroby11:29
Černé tečky na ještě zelených plodech9:30
Obaleč švestkový 20199:06
Kolko vydrzi slivka?8:39
Další příspěvky > 
Úvodní stránka | Informace o serveru | Podmínky užívání | Reklama
(c) Lupo Media s.r.o. 1999 - 2019
Jak Google využívá data, když používáte weby nebo aplikace našich partnerů